Televizyonda Ses Var Görüntü Yok

Televizyonda ses var görüntü yok sorununu çözmek ister misiniz? İşte, ses var görüntü yok sorunun sebepleri ve çözüm yolları!

Televizyonda Ses Var Görüntü Yok

İlginizi çekebilir: TV Ekran Tamiri Fiyatları 2021

Televizyonda ses var görüntü yok arızası televizyonlarda sıklıkla rastlanılan bir problemdir. Bu gibi durumların ise çeşitli sebepleri bulunmaktadır. Bu durumlarda ise problemin neyden kaynaklandığının bulunması oldukça önemlidir. Problemin keşfi ile birlikte televizyonlarda meydana gelen sorunun çözülebilmesi için gerekli işlemler yapılmaktadır.

Televizyonda Ses Var Görüntü Yok Hatası Kaynağı

Ses var görüntü yok arızası televizyonlarda meydana gelen bir arızadır. Arıza, sıklıkla olabilirken arızanın sebepleri ise oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Bu durum tek bir sebepten ötürü olmamaktadır. Birden fazla durum bu arızanın oluşumunu etkilemektedir. Bu sebeple kişiler arızanın sebebini araştırmalıdır. Araştırma sonucunda ise bir ya da birden çok sebep bulunabilmektedir. Bazı sebeplerse kişi hatasına bağlı olup kişinin kendisinin düzeltebileceği durumlardır. Ancak bazı sebepler ciddi olup yalnızca servisin ya da tamircinin düzeltebileceği durumlardır.

Televizyonda ses var görüntü yok’ arızasının pek çok sebebi vardır. Bu sebepler ise genellikle televizyonun Scart kablosunun bağlantılarında meydana gelen gevşemeye bağlı temassızlıklar, televizyon LED arızası, board arızası, televizyon aydınlatması arızası, Inverter kart yanması ya da Inverter devresinin yanması gibi sebeplerdir.

Televizyonda Ses Var Görüntü Yok

Kablo durumlarında ise kablo yeniden takılarak durum çözülebilmektedir. Bunun yanında ise yeniden takılan kablo da aynı şekilde çalışmamaya sebep oluyorsa o zaman yeni bir kablo alımı önemlidir. Bu sayede yeni kablo takımı ile durum çözüme kavuşabilmektedir. Kart ya da devre yanması gibi durumlarda ise kişilerin servis ya da tamirciye başvurması oldukça önemlidir. Böyle durumlar, kişiler tarafından halledilmemelidir. Aksi taktirde düzeltme amacı ile yapılan herhangi bir işlem televizyonlarda çeşitli durumlardan ötürü bozulmalara sebep olabilmektedir.

Televizyon aydınlatmalarında da aynı şekilde bozulmalar görülebilmektedir. Televizyon aydınlatmalarında meydana gelen bozulmalar ya da arızalar ise televizyonda ses var görüntü yok arızasına neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda ise kişiler servis ya da tamirci ile görüşerek televizyon aydınlatmalarında meydana gelen durumu düzeltebilmektedirler. Bunun dışında ise kişilerin televizyonu düzeltmek için herhangi bir hamle yapmamaları da oldukça önemlidir. Kişiler bu gibi durumlarda servis ya da tamirciye başvurmalıdır.

Ses Var Görüntü Yok Hatasından Önlemek İçin Ne Yapılmalıdır?

Televizyonda ses var görüntü yok hatası televizyonlarda sıklık ile karşılaşılan bir durumdur. Bunun yanında ise televizyonlarda meydana gelen bu durumda kişiler, televizyonlarını çeşitli önlemler alarak kullanabilmektedirler. Öncelikle kişiler televizyonlarını tamir ettirmelidir. Bunun dışında ise eski haline gelen televizyon kullanımında kişiler oldukça dikkatli olmalıdır. Özellikle LED kullanımından ötürü bu sorun yaşanmaktadır. Bu yüzden kişiler televizyonlarında LED kullanımı yaparken dikkatli olmalıdırlar. LED ise daima kullanılması sonucunda televizyona çeşitli problemler yaşatmaktadır. Bu yüzden kişilerin bu gibi durumlardan korunmaları için ölçülü davranmaları gerekmektedir.

Kişiler televizyon kullanırken LED kullanımını olabildiğince azaltmalıdır. Her daim değil de arada bir LED kullanımı yapılabilmektedir. Bu sayede kişiler LED kullanımını dozunda kullanırsa televizyonlarda bu ve bu gibi durumlar söz konusu olmaktan çıkarlar. LED kullanımı ile beraber kişiler televizyonlarını çok daha konforlu bir şekilde izleyebiliyor olsalar da bu duruma dikkat etmek oldukça önemlidir. Bunun haricinde kablo sorunlarından meydana gelen televizyonda ses var görüntü yok arızası için de kişiler kabloların doğru bir biçimde takıldığından emin olmalıdırlar. Kontrol ederek yanlış ya da temassızlık yapan herhangi bir kablo varsa durum düzeltilebilir yeni kablo alınır.

Televizyonda Ses Var Görüntü Yok

Kart ya da devre yanması konusunda ise kişilerin bireysel olarak yapabilecekleri pek bir şey bulunmamaktadır. Bu durumların yaşanması ile beraber kişiler servis ya da tamirci ile görüşmektedirler. Bu sayede ise yaşanılan sorun ortadan kalkmaktadır. Kişilerin bu durumda yaptıkları tek hamle bu iş üzerinde bilgi sahibi olan kişileri arayıp tamir için yardım istemektir. Bunun dışında ise televizyonun üzerine sıvı herhangi bir şeyin dökülmesi ile de çeşitli problemler yaşanabilmektedir. Bu durum da ses var ama görüntü yok hatasına sebep olabilmektedir.

Aşırı yağışlı havalarda elektronik cihazlar olumsuz etkilenebilmektedir. Bu elektronik cihazlar arasında televizyon da bulunmaktadır. Televizyonun aşırı yağışlı havalarda kullanılması yağan yağmur ve şimşekler sebebi ile elektriksel durumlardan kaynaklı frekans bozulmalarına sebep olabilir. Frekans bozulmaları da televizyonda ses var görüntü yok hatasına sebep olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.